Bordspendyl 1800-tal
Klubbat för:
1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BORDSPENDYL, s.k. portalur, 1800-talets slut, emaljerad urtavla med romerska siffror, fodral i valnöt, beslag i förgylld brons, intarsia i form av bladverk, höjd ca 47 cm
Slitage, urtavla med skada, pendel saknas
367230
2016-03-09