Hans Hammarskiöld gelatinsilverfotografi

Klubbat för:

2 000 SEK

Utropspris

3 000 SEK

HANS HAMMARSKIÖLD (1925-2012): "Edward Steichen, 1959", stämplad på baksidan Hans Hammarskiöld - Tio Fotografer, gelatinsilverfotografi, 30,5x23 cm
PROVENIENS: Ulf Hård af Segerstad, Stockholm
LITTERATUR: Hans Hammarskiöld & Kurt Mälarstedt: Foto Hammarskiöld - Tiden och ljuset, Värnamo 2008, se sidorna 90-95

367445

2016-03-14