Hans Hammarskiöld gelatinsilverfotografi
Klubbat för:
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
HANS HAMMARSKIÖLD (1925-2012): "Edward Steichen, 1959", stämplad på baksidan Hans Hammarskiöld - Tio Fotografer, gelatinsilverfotografi, 30,5x24 cm.
PROVENIENS: Ulf Hård af Segerstad, Stockholm
LITTERATUR: Hans Hammarskiöld & Kurt Mälarstedt: Foto Hammarskiöld - Tiden och ljuset, Värnamo 2008, se sidorna 90-95
367446
2016-03-14