Berg Sverige framstäldt i taflor 1850-56

Klubbat för:

2 200 SEK

Utropspris

3 000 SEK

SVERIGE I LITOGRAFI. BERG, J. A. (text). Sverige framstäldt i taflor. Nittiosex litografier i tontryck med beskrifvande text af Joh. Aug. Berg. Göteborg (D. F. Bonnier) 1850-56.

Tvär 4:o. 96 tonlitograferade planscher (alla).
Nött brunt samtida guldornerat skbd, sprickor i bakre fals, inre denteller, kantförgyllning, blekt guldornerad rygg, helt guldsnitt, delvis loss i bindningen. Text till större delen hårt bruntonad.

Se text

367612

2016-03-13