Äldre vitterhet mm mest 1800-tal

Klubbat för:

4 200 SEK

Utropspris

2 000 SEK

ÄLDRE SKÖNLITTERATUR / VITTERHET MM. Ca 60 volymer. Mest 1800-tal. Bl.a. Leopold, Nicander, Euler, Elers, Oxenstierna, Törneros, Tasso m.fl.
8:o. Flertalet i samtida hfrbd eller skinnband.

Ur pianopedagog Stig Olssons bibliotek.

Ej genomgångna. Varierande skick, vissa småskador, fläckar, delvis nötta band, vissa inkompletta. Exlibris, namnteckningar.

367694

2016-03-12