MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902-1988)
Klubbat för:
1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902-1988),
Stadion i Delfi, signerad ´M. B-Clason´ och signerad ´Märtha Bolin-Clason/Stadion i Delfi´ på baksidan,
olja på duk, 55 x 38 cm.
PROVENIENS:
Märtha Bolin-Clason (1902-1988),
hennes son arkitekt Gustaf Clason (1935-2005),
därefter privat samling
UTSTÄLLD:
Eskilstuna, Eskilstuna Konstmuseum, Märtha Bolin-Clason, Tony Emilson, Folke Heybroek, 18 november-2 december 1956, nr. 31 ´Stadion i Delfi´
HISTORIK:
Delfi är en forngrekisk stad i landskapet Fokis i Grekland. Dess stora betydelse härrörde under antiken från det berömda orakel som fanns i stadens Apollontempel. De pythiska spelen var i antikens Grekland festspel som hölls i stadion nära Delfi på berget Parnassos södersluttning vart fjärde år. Spelen var inspirerade av de Olympiska spelen som ägde rum i Olympia. Till skillnad från dessa ägde tävlingar i musik rum vid sidan om de idrottsliga.
Läs mer
368041
2016-03-19