MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902-1988)
Klubbat för:
2 000 SEK
4 000 SEK
MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902-1988),
Stilleben, signerad ´M. B´ 1957 på dukens baksida,
olja på duk,
46.5 x 26,5 cm.
PROVENIENS:
Märtha Bolin-Clason (1902-1988),
hennes son arkitekt Gustaf Clason (1935-2005),
därefter privat samling
HISTORIK:
Troligtvis utförd före konstnärens giftermål 1925 med arkitekten Isac Gustaf Clason (1893-1964)
Läs mer
368042
2016-03-19