MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902-1988)
| Klubbat belopp | 1 100 SEK |
| Utropspris | 2 000 SEK |
MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902-1988),
Från Orrö, signerad "M B Clason" och "M.C. 31 Orrö i blyerts, och signerad, betitlad och daterad i blyerts på baksidan, olja på pannå
27 x 21,5 cm.
PROVENIENS:
Märtha Bolin-Clason (1902-1988),
hennes son arkitekt Gustaf Clason (1935-2005),
därefter privat samling
UTSTÄLLD:
Stockhom, Galerie Moderne, Märtha Bolin-Clason. Utställning, 1-15 december 1837 (förord av Otto G. Carlsund), nr. 42 "Från Orrö 1931"
Falun, Falu Konsthall, Märtha Bolin-Clason Målningat Britta Nehrman Skulptur, 19 februari-1 mars 1939, nr. 32 "Från Orrö"
Tidaholm, Stora Hotellet, Tidaholms Konstförening, Märtha Bolin-Clason. Utställning, 17-21mars 1948, nr. 77 "Vår trädgård Orrö"
HISTORIK:
Märtha och Isac Gustaf Clason hyrde 1931-32 ett sommarställe på Orrön i Stockholms skärgård, belägen i Nämdö socken i Värmdö kommun i Södermanland väster om Bulleröns naturreservat.
Läs mer