MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902-1988)
Klubbat för:
1 500 SEK
Utropspris
2 500 SEK
MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902-1988),
Flaggsöndag i Hydra, signerad ´M B.-CLASON´ och signerad och betitlad ´Märtha Bolin Clason/Flaggsöndag i Hydra´, på baksidan, olja på pannå, 46 x 55 cm.
PROVENIENS:
Märtha Bolin-Clason (1902-1988),
hennes son arkitekt Gustaf Clason (1935-2005),
därefter privat samling
UTSTÄLLD:
Stockholm, De Ungas Salong, Märtha Bolin-Clason, 15 oktober-3 november 1966, nr. 23 "Hydra, hamnen"
Sundsvall, Njurunda, Kusten (Pelarsalen), Stockviksverken, Oljemålningar av Märtha Bolin-Clason, 12-19 februari 1967, nr. 22 ´´Flaggdag i hamnen´
Norrköpings konstforum, Märtha Bolin-Clason, 31 januari- 18 februari 1968, nr. 22 ´Flaggdag i hamnen´
HISTORIK:
Hydra eller Ydra är en ö i Egeiska havet mellan Saroniska bukten och Argolisbukten. Hydra är långsträckt och bergigt, och åtskiljs från Peloponnesos av ett smalt sund.
Läs mer
Smärre kantskador
368104
2016-03-19