MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902-1988)

Klubbat för:

1 500 SEK

2 500 SEK

Kustlandskap med träd och båt, olja på duk
38 x 47 cm.

PROVENIENS:
Märtha Bolin-Clason (1902-1988),
hennes son arkitekt Gustaf Clason (1935-2005),
därefter privat samling

HISTORIK:
Placeringen av trädet skapar in dubbeltydlighet, antingen står det i förgrunden eller på ön i horisonten, i det senare fallet avspeglar det sig i sådant fall i havet mot betraktaren

Läs mer

368110

2016-03-19