Eric Grate Cave Canem

Eric Grate Cave Canem
Eric Grate Cave Canem
Eric Grate Cave Canem
Eric Grate Cave Canem
Eric Grate Cave Canem
Eric Grate Cave Canem
Eric Grate Cave Canem
Eric Grate Cave Canem

Klubbat för:

21 000 SEK

Utropspris

6 000 SEK

ERIC GRATE (1896-1983): Cave Canem,
signerad med dedikation Eric Grate, daterad Paris 1966, terracotta, höjd 34 cm

LITTERATUR: Pontus Grate & Ragnar von Holten: Eric Grate, SAK 1978, en annan version avbildad på fotografi utanför Parisateljén 1967, sidan 138

368141

2016-03-30