Eric Grate Cave Canem
Klubbat för:
21 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
ERIC GRATE (1896-1983): Cave Canem,
signerad med dedikation Eric Grate, daterad Paris 1966, terracotta, höjd 34 cm
LITTERATUR: Pontus Grate & Ragnar von Holten: Eric Grate, SAK 1978, en annan version avbildad på fotografi utanför Parisateljén 1967, sidan 138
368141
2016-03-30