MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902-1988)

Klubbat för:

1 500 SEK

Utropspris

2 500 SEK

MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902-1988), Kyrkösund, Grå berg, signerad och daterad "M. B-CLASON-45" och signerad, daterad och betitlad på baksidan, olja på duk
24.5 x 33.5 cm.

PROVENIENS:
Märtha Bolin-Clason (1902-1988),
hennes son arkitekt Gustaf Clason (1935-2005),
därefter privat samling

HISTORIK:
Kyrkösund, tidigare en fiskeby. är beläget i Klövedals socken i Tjörns kommun.

Läs mer

368159

2016-03-19