MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902-1988)
2016-03-19
368160
| Klubbat belopp | 1 000 SEK |
| Utropspris | 2 000 SEK |
Kyrkan i Mariefred, signerad och daterad ´M. B-CLASON
41?´, olja på pannå, 33 x 24 cm.
PROVENIENS:
Märtha Bolin-Clason (1902-1988),
hennes son arkitekt Gustaf Clason (1935-2005),
därefter privat samling
HISTORIK:
Kyrkans nuvarande utseende dateras till 1697
Läs mer