MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902-1988)
Klubbat för:
450 SEK
Utropspris
1 500 SEK
MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902-1988),
Tistel och berg, Grekland, signerad ´M. B-Clason´ och signerad och inskriberad ´Märtha Bolin Clason/Tistlar och berg, Grekland´ på baksidan, olja på papper lagd på kartong, 24 x 33 cm.
PROVENIENS:
Märtha Bolin-Clason (1902-1988),
hennes son arkitekt Gustaf Clason (1935-2005),
därefter privat samling
UTSTÄLLD:
Stockholm, De Ungas Salong, Märtha Bolin-Clason, 15 oktober-3 november 1966, nr. 47 ´Tistel och berg, Grekland´ (avbildad)
Sundsvall, Njurunda, Kusten (Pelarsalen), Stockviksverken, Oljemålningar av Märtha Bolin-Clason, 12-19 februari 1967, nr. 39 ´Tistel och berg, Grekland´
Norrköpings Konstforum, Märtha Bolin-Clason, 31 januari- 18 februari 1968, nr. 68 ´Tistel och berg, Grekland´
Läs mer
368173
2016-03-19