MÄRTA BOLIN-CLASON (1902-1988)

Klubbat för:

2 000 SEK

Utropspris

4 000 SEK

MÄRTA BOLIN-CLASON (1902-1988),
Vattenbäcken, Norrland, signerad ´M. B. Clason´,
olja på duk lagd på pannå
44 x 32 cm.

PROVENIENS:
Märtha Bolin-Clason (1902-1988),
hennes son arkitekt Gustaf Clason (1935-2005),
därefter privat samling

UTSTÄLLD:
(Troligtvis) Eskilstuna, Eskilstuna Konstmuseum, Märtha Bolin-Clason, Tony Emilson, Folke Heybroek, 18 november-2 december 1956, nr. 34 "Fjällbäck"
(Troligtvis) Stockholm, Märtha Bolin-Clason i egen atelier, Birger Jarlsgatan 60, 11-27 oktober 1957, nr. 20 "Fjälbäckar"
(Troligtvis) Stockholm, De Ungas Salong, Märtha Bolin-Clason, 15 oktober-3 november 1966, nr. 26 "Bäckar från fjällen"
(Troligtvis) Sundsvall, Njurunda, Kusten (Pelarsalen), Stockviksverken, Oljemålningar av Märtha Bolin-Clason, 12-19 februari 1967, nr. 26 "Fjällfors, Katterjock"
(Troligtvis) Norrköpings Konstforum, Märtha Bolin-Clason, 31 januari- 18 februari 1968, nr. 31 "Bäckar från fjällen"

HISTORIK:
Intill bäcken har konstnärinnan införlivat sig själv sittandes framför ett staffli

Läs mer

368178

2016-03-19