Byrå rokoko
Klubbat för:
12 500 SEK
Utropspris
6 000 SEK
BYRÅ, 1700-talets mitt, Nordeuropa, möjligen Holland, 2-lådig, fanérad med flera träslag, beslag i förgylld mässing, höjd 71, 75x45 cm, nyckel finns
PROVENIENS: Friherrliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge, Skåne
Skador och lagningar, senare beslag, en fothylsa saknas
368303
2016-03-25