Knut Nordahl London OS 1948, Sportauktion

Klubbat för:

2 200 SEK

Utropspris

2 000 SEK

OLYMPIADEN I LONDON 1948 - KNUT NORDAHL, memorabilia: IDENTITY CARD No 9304, competitior category, signerad Knut Nordahl, passfoto, TRAVEL PASS, signerad Knut Nordahl, Gevaliarosteriets OLYMPIA KALENDER 1948, LEGITIMATION, Svenska Fotbollsförbundet, signerad Knut Nordahl, Råsunda 19/11 1947, OLYMPIAVISAN, 1948, papper, MAGASIN, "Sommar-Olympia London 1948, MATCHBILJETT till 31 July 1948 18:30 Great Britain-Netherlands 4-3, Arsenal Stadium, Highbury, CABLEGRAM via Norhern 1948, BREVKORT ställt till Knut Nordahl, från Ordföranden i Svenska F.F. (1937-49) Johan Elof Ericsson (i riksdagen kallad Ericsson i Åtvidaberg) 1887-1961, undertecknad, 12/4-49. totalt 9 delar
PROVENIENS: Fotbollsspelaren och OS Guld-medaljören Knut Nordahls familj

Skador

368348

2016-03-14