K Nordahl tröja nr 2 - 50-tal, Sportauktion

Klubbat för:

1 300 SEK

Utropspris

2 000 SEK

KNUT NORDAHL, FOTBOLLSTRÖJA, tröjnummer 2, 1950-tal, storlek M, lapp märkt Idrott, möjligen Svenska Proffslandslaget, fotografi medföljer, 13x18 cm, alternativt Pressens-lag :
Stående fr.v.: Stig Sundqvist, Nils Liedholm, Gunnar Gren, Gunnar Nordahl, Bertil Nordahl, Sune Andersson, Ingvar Gärd samt Lajos Czeisler.
Knästående fr.v.: Lennart Skoglund, Kjell Rosén, Knut Nordahl, Ezio Bardelli (målvakt från Milan), Gunnar Johansson och Henry Carlsson.
PROVENIENS: Fotbollsspelaren och OS Guld-medaljören Knut Nordahls familj,
svensk fotbollsspelare, 5 SM-guld för IFK Norrköping, OS-guld i London 1948 (som högerback, finalen spelades den 13 augusti mot Jugoslavien, 3-1), tilldelades Guldbollen 1949, VM-brons i Brasilien 1950 (centerhalvback) och landslagsman 26 gånger 1945-50. Fotbollsproffs i AS Roma 1950/51 samt 1951/52.
Knut Nordahl hade fyra bröder som spelade fotboll: Bertil och Gunnar samt tvillingarna Gösta och Göran.

Bruksslitage (släppta sömmar), nummer med slitage/fläckar

368349

2016-03-14