MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902-1988)
Klubbat för:
300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Tallar, signerad MBC, daterad ´Edsby 1980 august´ på baksidan, olja på duk lagd på kartong
33 23,5 cm.
PROVENIENS:
Märtha Bolin-Clason (1902-1988),
hennes son arkitekt Gustaf Clason (1935-2005),
därefter privat samling
HISTORIK:
Utförd 1980 vid Edsby slotts omgivningar, beläget utanför Upplands Väsby. Slottet byggdes 1915 om av konstnärens svärfar, Isac Gustaf Clason, för den dåvarande ägaren Karl von Rosens räkning. Från mitten av 1950-talet till år 1968 bedrevs där en flickskola, Teleborgs flickpension, för "bättre bemedlades döttrar". Sedan år 1968 har Edsby Slott verkat som äldreboende och vilohem. Märta Bolin-Clason tillbringade sommaren 1980 på vilohemmet.
Läs mer
368387
2016-03-19