MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902-1988)
| Klubbat belopp | 1 500 SEK |
| Utropspris | 2 500 SEK |
MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902-1988),
Fjällfors, Katterjokk, signerad och daterad "M. BOLIN-CLASON 64" och betitlad och daterad på baksidan, olja på duk lagd på pannå
46 x 64 cm.
PROVENIENS:
Märtha Bolin-Clason (1902-1988),
hennes son arkitekt Gustaf Clason (1935-2005),
därefter privat samling
UTSTÄLLD:
Sundsvall, Njurunda, Kusten (Pelarsalen), Stockviksverken, Oljemålningar av Märtha Bolin-Clason, 12-19 februari 1967, nr. 26 "Fjällfors Katterjock´
Norrköpings Konstforum, Märtha Bolin-Clason, 31 januari- 18 februari 1968, nr. 23 "Fjällfors Katterjokk´
HISTORIK:
Katterjokk (nordsamiska Gatterjohka), beläget i Kiruna kommun i Lappland 2 km från Riksgränsen, är uppkallat efter jocken med samma namn, som rinner ner från sjön Katterjaure och ut i sjön Vassijaure. Katterjokk är idag en turiststation som drivs av Friluftsfrämjandet. Turiststationen byggdes ursprungligen som läger för rallarna som runt sekelskiftet byggde Malmbanan eller Olofbanan, som dess fortsättning in i Norge kallas. Järnvägen invigdes 1903.
Läs mer