MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902-1988)
Klubbat för:
1 500 SEK
Utropspris
2 500 SEK
MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902-1988),
Interiör med damer, a tergo inskriberad ´Märtha Clason Bolin´, olja på pannå
41 x 33 cm.
PROVENIENS:
Märtha Bolin-Clason (1902-1988),
hennes son arkitekt Gustaf Clason (1935-2005),
därefter privat samling
HISTORIK:
Relaterad till färglitografien "Hos Tante Faster", från 1942, vilken föreställer konstnärens faster.
Läs mer
368434
2016-03-19