MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902-1988)
Klubbat för:
3 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902-1988),
Röd stuga och lupiner, Små-Dalarö, signerad ´M B-C´ och signerad och daterad "från Små-Dalarö 1983´ på baksidan, olja på duk lagd på kartong, 24 x 33 cm.
PROVENIENS:
Märtha Bolin-Clason (1902-1988),
hennes son arkitekt Gustaf Clason (1935-2005),
därefter privat samling
HISTORIK:
Motivet är hämtat från konstnärinnans dotter Lena och hennes make Lennart Larssons sommarställe på Små-Dalarö
Läs mer
368436
2016-03-19