MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902-1988)
2016-03-19
368437
| Klubbat belopp | 3 000 SEK |
| Utropspris | 3 000 SEK |
MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902-1988),
Från Små-Dalarö, olja på pannå, 24 x 33 cm,
Ramad med reflexfritt och färglöst s. k. museiglas.
PROVENIENS:
Märtha Bolin-Clason (1902-1988),
hennes son arkitekt Gustaf Clason (1935-2005),
därefter privat samling
HISTORIK:
Utförd 1983. Motivet är hämtat från konstnärinnans dotter Lena och hennes make Lennart Larssons sommarställe på Små-Dalarö. Det röda huset, en fiske-och redskapsbod, har numera ersatts med en annan byggnad
Läs mer