Rod Stewart signerad fotboll Sportauktion

Klubbat för:

950 SEK

Utropspris

1 000 SEK

ROD STEWART (född 1945), signerad fotboll, Mitre,

PROVENIENS: Nuvarande ägare fick den direkt av Rod Stewart på konsert i Globen

"Rod The Mod" var som många andra brittiska musiker själv en ganska talangfull fotbollsspelare i sin ungdom. Stewart provspelade för division tre laget Brentford, men lyckades inte ta en plats. Rods egen förklaring till att han satsade på musiken var att han kunde sjunga och samtidigt festa vilket ju inte funkar när det gäller fotboll. Rod är ett stort Celticfan.

Bruksslitage

368449

2016-03-14