Pelle Swedlund oljemålning

Pelle Swedlund oljemålning
Pelle Swedlund oljemålning

Klubbat för:

62 000 SEK

50 000 SEK

PELLE SWEDLUND (1865-1947): Riddarholmskyrkan - Stockholm, signerad och daterad P. S. -14., olja på duk, 160 x 120 cm
Utställd:
Baltiska utställningen, Malmö, 1914, katalognr 506.
The Swedish Vision - Landscape and figurative painting 1885-1920, Moser & Klang, Stockholm / Shepherd Gallery, New York, hösten 1985, katalognr 69 (avbildad i färg i utställningskatalogen).

368465

2016-03-11