MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902-1988) IGC

Klubbat för:

350 SEK

Utropspris

1 500 SEK

ISAK GUSTAF CLASON (1893-1964), (12)
ONSDAGSPORTRÄTT I BESKOWSKA SKOLAN 1941-43, 12 st., flera daterade, blyerts på papper, vardera 42 x 29.5 cm., i mapp: Konstnären Stellan Mörner (1896-1979) (2 st.), konstnären och författaren Bo Beskow (1906-1989) (2 st.), konstnären Tor Hörlin (1899-1985), konstnären Sven X-et Ericksson (1899-1970), konstnären Tage Hedqvist (1909-1997), skådespelaren Holger Löwenadler (1904-1977) (2 st.), norske arkitekten Helge Thiis (1897-1972), son till konsthistorikern Jens Thiis (1870-1942) (2 st.) och Odd Hill

PROVENIENS:
Arkitekt Gustaf Clason (1935-2005), Märtha Bolin-Clason och Isac Gustaf Clasons son, därefter privat samling

LITTERATUR:
Svalkande oas i en hetsad värld, recension och intervju med Märtha Bolin-Clason av Åsa Wall under Sevärt i SVD i samband med hennes utställning på Galerie De Ungas Salong, 15 oktober-3 november 1966: "Märtha Bolin-Clason tar fram ett skissblock och visar teckningar hennes man ritat av Holger Löwenadler, Tor Hörlin, Tage Hedqvist, Bo Beskow, Stellan Mörner och X-et."

HISTORIK:
På 1940-talet anordnade makarna Clason teckninscessioner i deras stora hem på Eriksbergsgatan 23 i Stockholm dit konstnärsvänner kom och tecknade av varandra, den s. k. Beskowska skolan. Isac Gustaf Clason var i likhet med sin far, den riksbekante arkitekten Isac Gustaf Clason (1856-1930), verksam som arkitekt. Åren 1922-1936 arbetade han tillsammans med arkitekt Wolther Gahn (1890-1985) med ombyggnaden för Kanslihuset i Stockholm. 1935 gestaltade han biograf Spegeln, en av Stockholms första biografer i funktionalistisk arkitekturstil. Clason ritade Thulehuset på Sveavägen som när det stod färdigt 1942 ansågs vara det mest rationella i landet.

Läs mer

Hanteringsveck

368480

2016-03-19