MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902-1988) IGC
Klubbat för:
1 900 SEK
Utropspris
1 500 SEK
ISAK GUSTAF CLASON (1893-1964),
Figurativ komposition, signerad ´G. CLASON. 53´, gouache på papper, bladstorlek 30,5 x 44,5 cm., bildstorlek 24 x 37 cm.,
PROVENIENS:
Arkitekt Gustaf Clason (1935-2005), Märtha Bolin-Clason och Isac Gustaf Clasons son, därefter privat samling
HISTORIK:
Isac Gustaf Clason var i likhet med sin far, den riksbekante arkitekten Isac Gustaf Clason (1856-1930), verksam som arkitekt. Åren 1922-1936 arbetade han tillsammans med arkitekt Wolther Gahn (1890-1985) med ombyggnaden för Kanslihuset i Stockholm. 1935 gestaltade han biograf Spegeln, en av Stockholms första biografer i funktionalistisk arkitekturstil. Clason ritade Thulehuset på Sveavägen som när det stod färdigt 1942 ansågs vara det mest rationella i landet.
Läs mer
368484
2016-03-19