Golvur Norrbotten
Klubbat för:
19 500 SEK
Utropspris
20 000 SEK
GOLVUR, Nederluleå socken, 1800-talets första hälft, skuren dekor av bl.a. tuppar och växtornament, blåmålat med polykrom dekor, urtalva med romerska siffror, ca 235 cm, lod, pendel och nyckel finns
Senare bemålning dock av äldreslaget i liknande kulör, slitage, något avkortad vid huv, sprickor, senare vred till dörr
368596
2016-03-14