Golvur Norrbotten

Golvur Norrbotten
Golvur Norrbotten
Golvur Norrbotten
Golvur Norrbotten
Golvur Norrbotten
Golvur Norrbotten
Golvur Norrbotten
Golvur Norrbotten
Golvur Norrbotten
Golvur Norrbotten
Golvur Norrbotten
Golvur Norrbotten
Golvur Norrbotten
Golvur Norrbotten
Golvur Norrbotten
Golvur Norrbotten
Golvur Norrbotten
Golvur Norrbotten

Klubbat för:

19 500 SEK

Utropspris

20 000 SEK

GOLVUR, Nederluleå socken, 1800-talets första hälft, skuren dekor av bl.a. tuppar och växtornament, blåmålat med polykrom dekor, urtalva med romerska siffror, ca 235 cm, lod, pendel och nyckel finns

Senare bemålning dock av äldreslaget i liknande kulör, slitage, något avkortad vid huv, sprickor, senare vred till dörr

368596

2016-03-14