Skål med fat porslin Kina
Klubbat för:
3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SKÅL MED FAT, porslin, Kina omkring 1800, oval form, skål med hänklar och utsvängd mynning, fat och skål med genombruten rutdekor och polykroma blommor i relief, i spegeln polykrom ros och rosenknopp, förgylld kantdekor, fatets längd 20,5 cm, skålens höjd 7 cm
Smärre slitage, skålens mynning med nagg på undersidan
368626
2016-03-24