Skål med fat porslin Kina

Skål med fat porslin Kina
Skål med fat porslin Kina
Skål med fat porslin Kina
Skål med fat porslin Kina
Skål med fat porslin Kina
Skål med fat porslin Kina
Skål med fat porslin Kina
Skål med fat porslin Kina
Skål med fat porslin Kina
Skål med fat porslin Kina

Klubbat för:

3 000 SEK

Utropspris

4 000 SEK

SKÅL MED FAT, porslin, Kina omkring 1800, oval form, skål med hänklar och utsvängd mynning, fat och skål med genombruten rutdekor och polykroma blommor i relief, i spegeln polykrom ros och rosenknopp, förgylld kantdekor, fatets längd 20,5 cm, skålens höjd 7 cm

Smärre slitage, skålens mynning med nagg på undersidan

368626

2016-03-24