MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902-1988)

Klubbat för:

1 700 SEK

Utropspris

800 SEK

MÄRTHA BOLIN-CLASON, 2 st. album: Målningar , Del I & II, bestående av fotografier av målningar av Märttha Bolin-Clason (1902-1988), från tidigt 1920-tal till 1970-tal + ett stort antal lösa fotografier, många med anteckningar av konstnären på baksidan.

PROVENIENS:
Märtha Bolin-Clason (1902-1988),
hennes son arkitekt Gustaf Clason (1935-2005),
därefter privat samling

Läs mer

368646

2016-03-19