Äldre litteratur om bl.a. Afrika 15 vol

Klubbat för:

350 SEK

Utropspris

2 000 SEK

OM AFRIKA MM. (15). Äldre litteratur om resor, bl.a. Afrika, mest 1700-1800-tal, bl.a. Speke, Les sources du Nil, Paris 1864 (illustrerad planscher och kartor), Stanley, In Darkest Africa or the Quest Rescue and Retreat of Emin Governor of Equatoria. London, 1890 (Kartor, planscher och illustrationer), Mungo-Park, Voyage dans l´interieur de l´Afrique, entrepris par l´ordre et sous la direction de la Société d´Afrique, dans les années 1795, 1796 et 1797. I-II. Hambourg - Brunswick, 1800, (1 utvikbar graverad karta), Urville, Dumont, d´, Verldsomseglaren, eller sammandrag af de upptäcktsresor... I-VIII. 1836-40, Russell, Nubia and Abyssinia, 1833.
Delvis i samtida band, häftade mm.

Ej genomgångna. Vissa skador och fläckar.

368748

2016-03-20