Sameslöjd 7 delar

Sameslöjd 7 delar
Sameslöjd 7 delar
Sameslöjd 7 delar
Sameslöjd 7 delar

Klubbat för:

6 400 SEK

Utropspris

1 500 SEK

SAMESLÖJD, 7 dlr, bestående av: skärp med silvertråd samt 2 dekorationshängen i silvertråd, 2 nålhållare i renhorn, 2 halsduksringar i renhorn, pung i renskinn med silvertrådsdekoration

Bruksslitage, enligt uppgift inköpta omkring 1900-talets mitt i och omkring Vilhelmina, Västerbotten

368869

2016-03-15