Sameslöjd 7 delar
Klubbat för:
6 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SAMESLÖJD, 7 dlr, bestående av: skärp med silvertråd samt 2 dekorationshängen i silvertråd, 2 nålhållare i renhorn, 2 halsduksringar i renhorn, pung i renskinn med silvertrådsdekoration
Bruksslitage, enligt uppgift inköpta omkring 1900-talets mitt i och omkring Vilhelmina, Västerbotten
368869
2016-03-15