Nordsamisk kniv av Skum
Klubbat för:
8 200 SEK
Utropspris
8 000 SEK
NILS NILSSON SKUM (1872-1951), kniv i renhorn, graverad dekor av lapphund hetsande älg, ad verso älg skuren i relief, signerad och daterad 1948, längd 29 cm
Proveniens: kan ha tillhört Nils Nilsson Skum
Torkad läderhylsa
369149
2016-03-16