Nordsamisk kniv av Skum

Nordsamisk kniv av Skum
Nordsamisk kniv av Skum
Nordsamisk kniv av Skum
Nordsamisk kniv av Skum
Nordsamisk kniv av Skum
Nordsamisk kniv av Skum

Klubbat för:

8 200 SEK

Utropspris

8 000 SEK

NILS NILSSON SKUM (1872-1951), kniv i renhorn, graverad dekor av lapphund hetsande älg, ad verso älg skuren i relief, signerad och daterad 1948, längd 29 cm
Proveniens: kan ha tillhört Nils Nilsson Skum

Torkad läderhylsa

369149

2016-03-16