Axel Nilsson Stockholmiana

Axel Nilsson Stockholmiana
Axel Nilsson Stockholmiana
Axel Nilsson Stockholmiana
Axel Nilsson Stockholmiana
Axel Nilsson Stockholmiana
Axel Nilsson Stockholmiana

Klubbat för:

16 000 SEK

Utropspris

10 000 SEK

AXEL NILSSON (1889-1981), Från Kungsholmsstrand,
signerad Axel Nilsson, olja på pannå, 19 x 24 cm

PROVENIENS: Konstnärens hustru Martha Nilsson
Stockholms Auktionsverk Moderna hösten 2007 nr 924.
Alan Schwartz Collection

UTSTÄLLD: Färg och Form, Stockholm 1936

LITTERATUR: Axel Elvin: Axel Nilsson, SAK 1970, jämför illustrationer i kapitlet Kungsholmsstrand och Stadsgården 1933-1947, sidan 115ff

Smedsudden var en gång en idyll, belägen i utkanten av Kungsholmslandet i Stockholm. Där huserade åren kring 1920 flera av våra mest lysande 1900-talsmålare, bland andra Axel Nilsson.
När vi så återvänder till Kungsholmen ett tiotal år senare finner vi Axel Nilsson i sin nya bostad på öns norra del, Kungsholmstrand, med utsikt mot Karlbergs slott. Man har sagt att konstnären sällan trivdes så bra som när han fick stå och måla omvärlden från sin privata vrå, från sitt fönster. Den nya våningen gav rika tillfällen till detta, belägen som den var sex trappor upp.
Att den nya bostaden var inspirerande för konstnären skulle snart visa sig. Högt upp i ett hörnhus, överblick och närhet på samma gång, mot Karlberg, Rörstrandshusen, Kungsholmsstrand och den på kvällen upplysta S:t Eriksbron. Frågan är om Axel Nilssons måleri någonsin blommat så som under dessa år vid Kungsholmsstrand, man har intrycket att konstnären nu framträder i en harmoni och styrka där måleriet flyter friktionsfritt, rentav njutningsfullt

BIOGRAFI:
Alan Schwartz is a retired Ophthalmologist living in Phoenix Arizona in the USA. He has a life long love of Art and has been an avid art collector for over 30 years. He fell in love with European art when he first began annual vistits to Europe. He had continued to visit, and collect art throughout his working career.
He discovered that Swedish art was his favorite and began his latest collection in making two trips a year to Sweden. At one point he had over 80 paintings on display throughout his home, leaving almost no uncovered wall space. His collection represents his interest in impressionism and expressionism painting.

12 % införselmoms tillkommer på klubbat belopp

369746

2016-03-27