Vaxstapelställ sockerskrin tenn

Klubbat för:

300 SEK

Utropspris

1 000 SEK

VAXSTAPELSTÄLL, SOCKERSKRIN, tenn, art deco resp rokokostil, vaxstapelstället i mässing och tenn, höjd 17,5 cm, stämplad GAB, Stockholm 1934, sockerskrinet, längd 15 cm, höjd 8 cm, stämplad Schreuder & Olsson, 1940-tal.

Stället med årtalsgravyr på handtag, skrinet med gåvodedikation undertill, smärre buckla lock

369774

2016-03-18