Kungörelser 1600-tal 24 st
Klubbat för:
650 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KUNGÖRELSER FÖRORDNINGAR. 24 st. 1600-tal. Bl.a. om skattebönder, 1649, revision över justitie sakerna 1662, stadga och förbud om olaglige giftermål, resolution om lagens rätte förstånd, 1687, om rustninghästar 1694, införsel av guld och silver, silkestyg, 1688 m.fl.
Några tagna ur band, några oskurna. Någon dubblett.
Varierande skick, vissa fläckar och småskador
369804
2016-03-18