Byrå gustaviansk tillskriven Westring Gränna
Klubbat för:
18 500 SEK
Utropspris
15 000 SEK
JONAS WESTRING (snickare och lackerare i Gränna 1798-1828) tillskriven, byrå, gustaviansk, fanerad björk, alm, alrot och lönn, beslag av förgylld mässing, samkomponerad front med bandfläta och blombuketter, avsmalnande ben, höjd 80, 99 x 53 cm
PROVENIENS: Bukowskis Internationella, våren 2009, nr 813
Jonas Westring (1772-1828) bördig från Karlskrona flyttade 1783 tillsammans med sin mor och syskon till Bunnströms mellangård i Gränna socken, där morfadern Nils Salvin bodde. Nils var snickare och "laquerfabrikör". Den 4 januari 1798 efterträdde Jonas sin morfar och fick av rådhusrätten tillstånd att idka "snickare och Laquer handteringen här i staden". Som mest hade han två anställda i sin verkstad. Han var bosatt med sin familj söder om Gränna i Reaby på Thorbjörnsgård.
Slitage, fanerskador och bortfall, lagningar, lådbottnar delvis lösa. Nyckel finns att avhämta i Utlämningen
369893
2016-03-24