Stol

Stol
Stol
Stol
Stol
Stol
Stol
Stol
Stol
Stol
Stol
Stol
Stol
Stol
Stol

Klubbat för:

72 000 SEK

Utropspris

5 000 SEK

MELCHIOR LUNDBERG, Sk Voyeuse, gustaviansk, Stockholm, 1700-talets andra hälft. MLB (Melchior Lundberg d.ä. stolmakare i Stockholm 1774-1812/16), svängd stoppad rygg med löpande dekor, raka kannelerade ben, fast stoppad sits, sitthöjd ca 46 cm

Senare bemålning, slitage

370078

2016-03-19