Stig Lindberg servisdelar Terma
Klubbat för:
1 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
STIG LINDBERG, servis, 17 dlr., "Terma", Gustavsberg, brunglaserad novarlit keramik, bestående av: 5 karotter med lock, 2+1 uppläggningsfat, uppläggningsfat med handtag, kaffekanna, såskastrull, kastrull, 5 tallrikar
Historik: Terma presenterades på H55 (Helsningborgsutställningen 1955). En ugnssäker serie som skulle klara av stora temperaturskillnader och passa både för matlagning och servering.
Skador: En större karott saknar lindning av bast
Extra lock medföljer, ett uppläggningsfat med smärre nagg på undersidan
370792
2016-03-23