Breguet & Fils repeterur
Klubbat för:
22 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
BREUGET & FILS, repeterur, 18 k guld, omkring 1800, kvartsrepetition på spiralfjäder, spindelgång, vitemaljerad urtavla med arabiska siffror, blånerade visare, flankerad av två metallfigurer med rörliga armar på bakgrund av koboltblå emalj, innerboett i gulmetall, räfflad kant, breugetspiral, diameter ca 55 mm, totalvikt ca 118 g, nyckel medföljer
Ej funktionstestad, genomgått service 2015 (kvitto medföljer), bucklor, stötskador, smärre emaljbortfall, urtavla med spricka, lös detalj till en av figurerna
370921
2016-03-25