Handskrift signerad Anders Celsius och 2 till
Klubbat för:
2 600 SEK
Utropspris
4 000 SEK
CELSIUS, ANDERS M.FL. (3). Egenhändigt undertecknad kvittens daterad Upsala den 16 maj 1741.
Folio (310x190 mm).
Tillsammans med 2 stycken signerade av SAMUEL DUREAUS och ERIC MICHAEL FANT delvis tryckta dokument (kvittenser) även dessa daterade i Uppsala, 1760 / 1796.
Celsius (1701-1744), svensk vetenskapsman och astronom, upprättade 1742 det första egentliga observatoriet i Uppsala, hans namn är mest förknippat med vår temperaturskala.
Fläckar och småskador, paginering i hörn, veck
370938
2016-03-24