Solleysel om hästar Le Parfait Mareschal 1691

Klubbat för:

1 200 SEK

Arviointi

1 000 SEK

Kuvaus

HANDBOK OM HÄSTAR. (SOLLEYSEL, Jacques de. Le Parfait Mareschal, Qui Enseigne à connoitre la beauté, la bonté, & les défauts des Cheveaux...I-II. A la Haye (Den Haag), VanBulderen, 1691). Titelblad till del I saknas.
4to (ca 200x160 mm). Graverat porträtt på författaren, 2 varav en utvikbar, graverade planscher på hästar, några träsnittsillustrationer i texten.
Samtida pergamentband. Stämplar Kungl. Lantbruksstyrelsen, Biblioteket.

8:e upplagan.

Kuntoraportti

Saknar titelblad till del I, frontispis, ej komplett i slutet, vissa skador och fläckar, bibliotektsstämplar

371223

Päivämäärä:

2016-03-25