Bestick silver

Bestick silver
Bestick silver
Bestick silver
Bestick silver
Bestick silver
Bestick silver
Bestick silver
Bestick silver

Klubbat för:

13 500 SEK

Utropspris

15 000 SEK

BESTICK, 130 dlr, silver, olika tillverkarstämplar bl. a. NK, A. G. Dufva och C.G. Hallberg, Stockholm 1923-47, modell gammal fransk, bestående av: 12 matknivar, 16 matgafflar, 11 matskedar, 12 mindre matknivar, 11 mindre matgafflar, 12 dessertskedar, 12 fruktknivar, 12 fruktgafflar, 6 smörknivar, 11 teskedar, 12 förgyllda kaffeskedar, tårtkniv, strösked, total vikt exkl. knivar med rostfria stålblad ca 3740 g

1 matkniv med stötskada på skaftet graverad bokstav Ss

371731

2016-04-11