Kaffekannor porslin Kina
Klubbat för:
1 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
KAFFEKANNOR, SKÅL, 1800/1900-tal, den större med famille rose dekor samt tecken finns i madrasserad korg, den mindre med sepiafärgad figural dekor och handtag i brons (locket ej original), skål med veckad kant, den största kannans höjd är ca 15,5 och skålens längd ca 22 cm
Mindre nagg på skålen nedre kant, bruks- och åldersrelaterat slitage
372584
2016-03-31