Kaffekannor porslin Kina

Kaffekannor porslin Kina
Kaffekannor porslin Kina
Kaffekannor porslin Kina
Kaffekannor porslin Kina
Kaffekannor porslin Kina
Kaffekannor porslin Kina
Kaffekannor porslin Kina
Kaffekannor porslin Kina

Klubbat för:

1 600 SEK

Utropspris

2 000 SEK

KAFFEKANNOR, SKÅL, 1800/1900-tal, den större med famille rose dekor samt tecken finns i madrasserad korg, den mindre med sepiafärgad figural dekor och handtag i brons (locket ej original), skål med veckad kant, den största kannans höjd är ca 15,5 och skålens längd ca 22 cm

Mindre nagg på skålen nedre kant, bruks- och åldersrelaterat slitage

372584

2016-03-31