Axel Lindman Bagno di Tiberio Capri
Klubbat för:
4 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
AXEL LINDMAN (1848-1930), Bränningar vid Tiberii bad, Capri, signerad och daterad Axel Lindman Bagno di Tiberio, Capri 1891, olja på duk 48,5x60 cm
Utställd:
Konstnärsförbundets utställning i Göteborg (Konst- och Industriutställningen) 1892
Världsutställningen, Chicago (World Columbian Exposition) 1893
Konstakademien, Axel Lindmanutställningen 1923, katalognummer 93
372908
2016-04-15