Ivar Arosenius, akvarell

Ivar Arosenius, akvarell
Ivar Arosenius, akvarell
Ivar Arosenius, akvarell
Ivar Arosenius, akvarell

Klubbat för:

8 400 SEK

Utropspris

10 000 SEK

IVAR AROSENIUS (1878-1909): En konstnär - karikatyrporträtt av Harald Biljer-Hedgren , signerad och daterad -IA-02-, akvarell, gouache och täckvitt på papper, 11x9 cm.
Proveniens: Intendent Sigge Bergström, Stockholm
Konsthandel Moser & Klang, Stockholm (inköpt av nuvarande ägare)
Utställd: Ivar Arosenius, Färg och Form, Stockholm 1944, utställningskatalog 161, katalognr 18
Litteratur: Svenskt Konstnärslexikon, band I, Allhems Förlag 1952, Malmö, omnämnd och avbildad i svartvitt sidan 176

373291

2016-04-24