Harald Sonesson - Stumpen
Klubbat för:
450 SEK
Utropspris
1 000 SEK
STUMPEN HARALD SONESSON (född 1942): Originalillustration: Stumpen på solsemester, signerad Harlad Sonesson, akvarell och tusch, 17,5x19,5 cm.
HISTORIK: Illustratören Harald Sonesson är mest känd för sina figurer Pelle Svanslös, Rasmus Nalle och Mumin. Haralds egna figur Stumpen heter Rontti på finska och Doggy Blue på engelska.
373305
2016-04-03