Hänge kamé ring 18 k guld
Klubbat för:
1 100 SEK
Utropspris
1 200 SEK
RING, troligen infattad slaggsten, HÄNGE, kamé, föreställande klassisk kvinnoprofil, 18 k guld, Georg Persson, Västerås 1935 resp. 1947, ringstorlek ca 19,5 mm, KEDJA, förgyllt silver, manglad pansar, ring i originaletui
PROVENIENS: Torskebo gård, Västmanland
Sten med spricka
373735
2016-04-05